Parko g. 21, Vilnius. Priėmimo-skubios pagalbos skyrius: +370 5 267 18 40

Registracija internetu
  • English

Parko g. 21, Vilnius. Tel. informacijai +370 5 267 1628

Registracija internetu
  • English

Vaikų ir jaunimo psichikos sveikata besikeičiančiame pasaulyje

Spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Šiais metais ypatingas dėmesys skiriamas vaikų ir jaunimo psichikos sveikatai. Šia proga Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje rengiama diskusija, kurioje dalyvaus vaikų psichikos sveikatos ir vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai.
Maloniai kviečiame mokytojus, auklėtojus, socialinius pedagogus, visuomenės sveikatos specialistus spalio 10 d. 14 val. dalyvauti šiame renginyje.
Visame pasaulyje viena iš pagrindinių šiandienos psichikos sveikatos priežiūros sistemos problemų yra vadinamosios „pagalbos suteikimo (gydymo) spragos“ (angl. treatment gaps). Tai reiškia, kad dauguma vaikų ir suaugusiųjų, kuriems dėl įvairių psichikos sveikatos sutrikimų galėtų padėti psichikos sveikatos specialistai (psichologai, psichoterapeutai, gydytojai psichiatrai), į šiuos profesionalus nesikreipia.
Tėvams (globėjams), kurių vaikai turi emocinių ar elgesio sutrikimų, gali būti sunku kreiptis pagalbos, jie gali šito vengti, nenorėti, bet tai dar nereiškia, kad jiems negalima padėti. Vaikai taip pat gali nenorėti ar bijoti kreiptis į psichikos sveikatos specialistą, jie savarankiškai neatras, kaip jiems įveikti savo sunkumus, nes neturi tam reikalingų įgūdžių ir patirties, savarankiškai negeba analizuoti savo emocijų ir elgesio problemų.
Dažnai žmonės bando atsiriboti nuo asmeninės atsakomybės, problemas ignoruoja, kai tuo tarpu keblumų turinčius žmones reikėtų padrąsinti, paskatinti ieškoti pagalbos. Ypač didelis vaidmuo tenka švietimo profesionalams: mokytojams, auklėtojams, socialiniams pedagogams, ugdymo įstaigų vadovams. Specialistai parastai identifikuoja problemas, stengiasi padėti, bet sulaukia priešpriešos, pasiteisinimų ir nenoro priimti pagalbą, nes psichikos sveikatos problemų turintys žmonės ir jų artimieji yra pavargę, nusiminę, išsigandę, jie neturi žinių apie jiems prieinamas pagalbos galimybes.
Negatyvias nuostatas apie psichologinę pagalbą pakeisti labai sunku, bet stengiantis – tai gali pavykti. Svarbiausia, kad šioje situacijoje laimėtų laiku „pamatytas“ vaikas. Kartais sakoma: „jei laimi vaikas – laimi visa ugdymo įstaiga, bet jei vaikas pralaimi – laimėtojų tokioje ugdymo įstaigoje, deja, nebelieka“.
Būkime dėmesingi ir vieningi, saugodami vaikų ir jaunimo psichikos sveikatą! Tik mūsų visų kolektyvinės pastangos padės atkreipti dėmesį į vaikų ir jaunimo psichikos sveikatos problemas, poreikius ir būtinų dalykų stoką.