Ką reikia žinoti
Ką apie psichikos sveikatą turi žinoti kiekvienas žmogus?
Psichikos sveikata yra vienas iš esminių žmogaus sveikatos požymių. Gera žmogaus psichikos būklė kiekvienam iš mūsų leidžia mąstyti ir jausti, realizuoti savo gebėjimus, bendrauti su kitais, susidoroti su kasdieniais sunkumais, produktyviai dirbti ir prisidėti prie bendruomenės. Todėl psichikos sveikatos prevencija, apsauga ir pagalba susirgus turi būti vienas iš svarbiausių žmogaus, bendruomenės ir visuomenės prioritetų visame pasaulyje.
Nepaisant lėtinių, ilgalaikių psichikos sutrikimų, pritaikius sėkmingą gydymą, žmogus gali gyventi produktyvų gyvenimą ir būti aktyviu visuomenės nariu. Pavyzdžiui, daugiau nei 80 proc. žmonių, segančių šizofrenija, gali gyventi be atkryčių po metus trunkančio gydymo medikamentais ir šeimos įsitraukimo. Iki 60 proc. sergančiųjų depresija gali visiškai pasveikti suderinus antidepresantus ir psichoterapiją.
Psichikos liga nėra asmeninė žmogaus nesėkmė. Deja, bet psichikos problemų turintys žmonės ir jų artimieji susiduria su stigmatizavimu ir tai sulaiko juos nuo pagalbos ieškojimo, neleidžia gyventi kokybiško gyvenimo.
Kuo ankstesnėje stadijoje bus diagnozuotas psichikos sutrikimas, tuo didesnė sėkmingo gydymo tikimybė.
Psichikos sutrikimai lemia didesnę fizinių ligų riziką – diabeto, širdies ir kraujagyslių susirgimų, ir atvirkščiai,- fiziologiniai susirgimai gali lemti psichikos sutrikimus.