9001 sert copy

new 2

Šių metų spalio 6 – 13 dienomis, Vilniaus savivaldybėje buvo eksponuojama Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės Kūrybos centro paroda “Požiūris”. Ji buvo skirta spalio 10 - Pasaulinei psichikos sveikatos dienai pažymėti.
Darbų autoriai – ligoninėje besigydantys pacientai. Parodos tikslas – supažindinti su RVPL veikiančia kūrybos studija “Mano studija” . Pacientų užimtumas, kūrybinių sugebėjimų ugdymas, integravimas į visuomenę – vieni svarbiausių studijos veiklos uždavinių. Šioje parodoje buvo siekiama parodyti tiek veiklos galimybes, tiek įdomiausius studijos lankytojų darbus. Parodoje dalyvavo 15 autorių ir buvo eksponuota 32 tapybos darbai, atlikti įvairia technika.

Patalpa ekspozicijai buvo labai patogioje Savivaldybės pastato vietoje. Tai kampinė salė, kurią galima buvo stebėti ir iš gatvės. Savo ruožtu ji buvo lankytojų srauto kelyje, todėl labai daug interesantų atvykusių darbo reikalais susidomėdavo parodos plakatu ir netikėtai sau atrasdavo labai neįprastą ekspoziciją.

Rengiant parodą mes įvertinome ir tai, kad visa patalpa puikiai matoma iš lauko. Paveikslai buvo eksponuojami ant molbertų. Ir mes nutarėme juos išdėstyti visu patalpos perimetru palei langus. Dėstant molbertus kilo mintis dalį paveikslų atsukti į salę, kitus į lauko pusę. Tai turėjo kelti praeiviams tam tikrą intrigą ir paskatinti žmones užeiti. Paroda tikrai buvo įdomi, ryški. Kada lankytojai susipažindavo su parodos anotaciniu stendu, jie nuoširdžiai nustebdavo sužinoję kas darbų autoriai. Daugelis savo nuostabą ir įspūdžius išreiškė lankytojų knygoje.

Įdomu tai, kad pačius ryškiausius ir gražiausius darbus publika vertino labai vieningai. Iš tikrųjų ekspozicijoje buvo labai skirtingo braižo autoriai. Pažymėtina, kad daugiausiai ne profesionalai dailės srityje. Tuo labiau stebino paveikslų siužetai, tematika, atlikimo maniera. Įspūdingiausi ir brandžiausi buvo Gintauto V. darbai. Ypatingai lankytojai išskyrė didelio formato tapybos darbą, kuriame pavaizduota ligoninė. Šio darbo autorius Gintautas V. labiausiai mėgsta dirbti aliejumi. Jis vaizduoja gamtą, puikiai jaučia perspektyvą, labai meistriškai perteikia vaizduojamus objektus, nuotaiką. Penki Gintauto V. darbai: “Ligoninė”, “Prie upės”, “Trakai”, “Skardis”, “Afrikos peizažas” išsiskyrė profesionalumu. Nuotaikinga ir įsimenanti kompozicija – Irenos M. “Angelai”. Tai labai šviesios pastelinės ir linksmos keturių angelų figūros įkomponuotos į kvadrato formatą. Autorė labai laisvai naudoja temperą, meistriškai valdo teptuką. Tai tikrai labai subtilus darbas. Angelas labai svarbus, kažkoks asmeninis autorės kūrybos simbolis, nes ji įterpė juos medžiuose ir kitame paveiksle - “Kaimo peizažas”.
Povilo Š. darbuose vyravo portretas. Jis daug eksperimentuoja su tempera, akvarele. Jam būdinga ryškios spalvos, portretai vaizduojami profiliu. Jis stengiasi darbuose išgauti apšvietimo niuansus, erdvės gilumą.

Visus labai patraukdavo Ringvydo S. darbai. Tai sudėtingos, neįprastos fantazijos, keistos interpretacijos. Autorius sudomino savo filosofiniu požiūriu į vaizduojamus objektus. Pavyzdžiui, paveiksle “Žvilgsnis” pavaizduotas veidas apsuptas gyvatės ir abi galvos, žmogaus ir gyvūno susilieja į vieną žvilgsnį. Sudėtingas paveikslas “Gandai”: keturios akys veide, didelės ausys sukelia optinį vaizdą, kad dvejinasi akyse. Saviti ir kiti du paveikslai “Tviksteris “, “Auka”. Šiam autoriui būdingas dėmesys detalėms, preciziškas piešinys ir vyraujantis rusvas, šiltas koloritas. Autorių iš kitų išskiria originalus mąstymas.
Parodoje įsiminė keletas šiltų, nuoširdžių natiurmortų, kurių autorės – moterys. Kūriniai visumoje atspindėjo realistinį požiūrį į aplinką. Savitos neįprastos ir paslaptingos vidinio pasaulio vizijos bei nuotaikos išreikštos Viktoro L. paveiksle “Kaukės”, Laimono B. “Portrete”, Aleksandro L. abstrakčiuose ir itin spalvinguose darbuose, Ringvydo S. paveiksluose.
Mačiusieji parodą ne tik susipažino su autorių kūryba, bet ir pripažino jų sugebėjimus, įvertino mąstymo savitumą. Autoriams, dalyvavusiems parodoje, buvo itin svarbu, kad visuomenė beatodairiškai priėmė jų kūrybą ir tai, be abejo, pakėlė jų pačių savivertę ir suteikė teigiamų emocijų, sulaukus aplinkinių pripažinimo.

kosultacija

  knyg1903 2003

KatalogoVirselis

atkurimas100

GRĮŽTI Į VIRŠŲ